Δευτέρα 5 Μαρτίου 2018

Αστέρας Αμαλιάδας – Πανηλειακός 2-0: Με τη «σφραγίδα» Ματθαίου Μαρουκάκη!

Οι φάσεις  και τα γκολ του αγώνα!
 Δευτέρα, 5 Μαρτίου, 2017στο 4′ το 1-0 και σκόρερ ο Μαρουκάκης με κεφαλιά, σε φάση διαρκείας στα καρέ του Πανηλειακού όταν αρχικά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά κι έφτασε στον Μπαρμπαρούση που έκανε σέντρα με τον Κέρι να γυρίζει με «τακουνάκι» για τον Μπουντόπουλο ο οποίος σούταρε κι από την κόντρα σε αμυντικό η μπάλα πήρε ύψος κι έφτασε στον Μαρουκάκη που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα – Πάνω από 1000 θεατές στο ματς, μεταξύ των οποίων κι 100 περίπου των φιλοξενούμενων σε ξεχωριστό μέρος της κερκίδας – στο 20′ ο Μπουντόπουλος πέρασε ωραία στον Μαρουκάκη που έκανε προβολή και πετάχτηκε διώχνοντας δύσκολα όσο και σωτήρια ο Καπετανάκης – στο 22′ ο Μπουντόπουλος γύρισε με «τακουνάκι» στον Μαρουκάκη ο οποίος πάντως πιεζόταν από αμυντικό και έκανε αδύναμο σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο γκολκήπερ – ανοιχτό ματς στο πρώτο μισάωρο με ελαφρά εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων, και τον Πανηλειακό να προσπαθεί να βγάλει αντεπιθέσεις χωρίς πάντως ευκαιρία στο διάστημα αυτό – σκορ ημιχρόνου το 1-0 – με εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, χωρίς πάντως «καθαρή» ευκαιρία – στο 69΄από γύρισμα του Κέρι ο Μαρουκάκης είχε σουτ άουτ – στο 73′ ο Κέρι βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και πρόλαβε να τον κλείσει και να τον κοντράρει ο Καπετανάκης – στο 74′ το 2-0 για τον Αστέρα με κεφαλιά του Μαρουκάκη μετά από ωραία σέντρα του Κέρι – στο 90′ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Δαβουρλής γιατί μετά από ένα φάουλ που του έκανε ο Τόρες στο χώρο του κέντρου γύρισε και τον χτύπησε – τελικό το 2-0).
Πηγή: ΠΑΤΡΙΣ