Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022

Νίκη (72-71) της Εθνικής Ελλάδας μπάσκετ επί της Τουρκίας

Σάββατο, 26 Φεβρουαρίου, 2022

Η Εθνική Ελλάδος είχε πάθος, αλλά και μεγάλα θέματα επιθετικά, η Τουρκία γύρισε το ματς και είχε τη νίκη στα χέρια της, αλλά ένα αμφιλεγόμενο φάουλ που δόθηκε και η ψυχραιμία του Παπανικολάου με 2/2 βολές στα 3’’ χάρισαν τη μεγάλη νίκη με 72-71. Μπροστά σε ένα καταπληκτικό κοινό, που γέμισε το κλειστό των Ανω Λιοσίων, στο όριο του επιτρεπτού λόγω κορωνοϊού, η επίσημη αγαπημένη όλων των Ελλήνων έβγαλε, σε ένα δύσκολο ματς, τρομερό πάθος που θυμίζει κάτι από το παρελθόν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάστηκε χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί, έχοντας για πρώτη φορά στα «παράθυρα» αρκετούς παίκτες Euroleague, όμως έδειξε πολύ καλά στοιχεία, αν και λίγο ήθελε για να ηττηθεί. Στο 2-1 πλέον η Ελλάδα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, έχοντας ως κορυφαίους τους Δημήτρη Αγραβάνη (14π, 6ρ, 4ασ), Γιώργο Παπαγιάννη (14π, 4ρ) και τον Κώστα Σλούκα (8π, 7ασ). Στον αντίποδα, η Τουρκία έπεσε στο 1-2 και πλέον γι’ αυτήν είναι μονόδρομος η νίκη στο νέο παιχνίδι των δύο ομάδων την προσεχή Δευτέρα (28/2). Ξεχώρισαν οι Μελίχ Μαχμούτογλου (21π) και Σέιν Λάρκιν (10π, 9ασ).

Συγκεντρωμένοι μπήκαν στο παιχνίδι οι Ελληνες διεθνείς και μετά το αρχικό 0-4 απάντησαν με σερί 7-0, όμως τα πράγματα επιθετικά δεν συνέχισαν να είναι το ίδιο καλά. Η Εθνική μας ομάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία της κοντά στο καλάθι, όμως αυτό ήταν το μόνο θετικό στοιχείο της επίθεσης, καθώς η αστοχία στα μακρινά σουτ ήταν μεγάλη. Ετσι και παρά την καλή αμυντική λειτουργία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις όχι μόνο για να περάσουν μπροστά, αλλά και να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα. Μεγάλη ζημιά στην Εθνική μας έκανε ο Μαχμούτογλου, ο οποίος κουβάλησε μόνος του τους Τούρκους και τους έφερε στο 7-12, με τη διαφορά εν τέλει να την κάνουν οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Σερί 8-0 από την Τουρκία στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον Οζντεμίρογλου να διαμορφώνει το 13-20 με buzzer beater τρίποντο από το κέντρο και την Εθνική να έχει 5/17 σουτ.

Αυτό που άλλαξε τα πράγματα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ήταν η είσοδος του Μουράτου στο παιχνίδι, που ανέλαβε να ξεκολλήσει επιθετικά την Εθνική. Μαζί με τον Π. Καλαϊτζάκη συνέθεσαν ένα πολύ καλό δίδυμο στην περιφέρεια, με τον δεύτερο να κάνει σημαντική δουλειά στην άμυνα, τόσο με κλεψίματα, όσο και με πίεση στη μπάλα. Ετσι μετά το διψήφιο προβάδισμα των Τούρκων με το 13-23 στην αρχή του δεκαλέπτου, η Ελλάδα έτρεξε επιμέρους 13-3 και έφερε το ματς στα ίσια μετά από πολλή ώρα, κάνοντας το 26-26 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η άμυνα συνέχισε να είναι εξαιρετική, τα σουτ στην επίθεση άρχισαν να μπαίνουν και μετά το 26-30 η Εθνική μας κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, με την επιστροφή των Σλούκα και Παπαγιάννη να αποδεικνύεται κομβική. Ο πρώτος με συνεχόμενα τρίποντα και δημιουργίες και ο δεύτερος με ριμπάουντ και ωραία τελειώματα κοντά στο καλάθι πρωταγωνίστησαν στο επιμέρους 14-2 της Ελλάδας στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου. Με +8 (40-32) πήγε η Εθνική μας στα αποδυτήρια, έχοντας 11/14 σουτ στη δεύτερη περίοδο.

Το καλό φίνις στο πρώτο μέρος έδωσε «φτερά» στους Ελληνες διεθνείς, που επέστρεψαν από την ανάπαυλα, διατηρώντας τον ίδιο καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους, κάτι που εκτόξευσε τη διαφορά. Επιμέρους 9-2 για την επίσημη αγαπημένη στην αρχή του δευτέρου μέρους, με τους πρώτους επτά πόντους να ανήκουν στον Αγραβάνη. Ετσι η Εθνική βρέθηκε στο +15 (49-34) στο 22’ και έμοιαζε να έχει μετατρέψει το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο και το «πάρτι» στα Ανω Λιόσια είχε αρχίσει. Βέβαια ήταν πολύ νωρίς ακόμα στην αναμέτρηση και ο ενθουσιασμός αυτός πλήγωσε την Εθνική, που έχασε την αμυντική της σταθερότητα και έδωσε την ευκαιρία στους Τούρκους να επιστρέψουν στο ματς. Ο Λάρκιν, που ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο, ξύπνησε και ανέλαβε δράση, πετυχαίνοντας δύο μεγάλα τρίποντα και μοιράζοντας 5 ασίστ. Βγήκε μπροστά για την Τουρκία, που έτρεξε επιμέρους 22-7 και έφερε ακόμη μία ισοπαλία στο παιχνίδι με το 56-56 στο 29’. Ενα μικρό 4-0 όμως έδωσε προβάδισμα με 60-56 στην Εθνική στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε ιδανικά, κάτι που οφείλεται κυρίως στον Μουράτο, ο οποίος έκανε και πάλι τη διαφορά με την επιστροφή του στο παιχνίδι. Ο γκαρντ του Λαυρίου έδωσε σημαντικές επιθετικές λύσεις και πέτυχε έξι μαζεμένους πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, που έφερε και πάλι την Εθνική μας με διψήφια διαφορά, κάνοντας το 66-56, 8:17 πριν το τέλος. Ωστόσο, ήταν φανερό πως το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε στερέψει από επιθετικές επιλογές, κάτι που τελικά θα κόστιζε. Μπορεί η Τουρκία να χρειάστηκε σχεδόν τέσσερα λεπτά για να πετύχει τους πρώτους της πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως η Ελλάδα είχε κολλήσει στο 66. Για πεντέμισι λεπτά η επίσημη αγαπημένη δεν σκόραρε και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 66-67 στο 37’. Ετσι κύλησε το παιχνίδι και στον υπολειπόμενο χρόνο με τον Σλούκα να αστοχεί σε κρίσιμο δίποντο στα 29’’ και να φέρνει τους Τούρκους αγκαλιά με τη νίκη. Αυτοί προσπάθησαν να εξαλείψουν τον χρόνο, ο Ουλουμπάι σούταρε από 10 μέτρα και στο ριμπάουντ οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ του Γκεγίκ στον Παπανικολάου, ο οποίος είχε την ψυχραιμία να βάλει δύο βολές στα 3’’ και να δώσει στην Ελλάδα τη νίκη, καθώς ο Λάρκιν αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 Καλαϊτζάκης 2, Παπαγιάννης 14, Παπανικολάου 10, Μουράτος 10 (1 τρ.), Αγραβάνης 14 (2), Πρίντεζης 7 (1), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Λάρκιν 10, Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (4), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4, Σιπάχι, Γιασάρ 1.