You can translate this blog in over 100 languages within a second! Go to the left up top where it says Select Language. Happy navigating. See you again..

Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2020

Euroleague: Νίκη (96-88) του Ολυμπιακού επί της Μπαρτσελόνα

Τετάρτη, 9 Δεκεμβρίου, 2020

Ευρωκίνηση

Ηγέτης της νίκης του Ολυμπιακού επί της Μπαρτσελόνα με 96-88 ο Κώστας Σλούκας. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Με τον Κώστα Σλούκα πραγματικό στρατηγό, με τον Χασάν Μάρτιν σκιάχτρο στις ρακέτες, με τον Ααρον Χάρισον να γυρίζει από τον τραυματισμό του και να είναι καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να βγάζει τόνους ενέργειας στο παρκέ και τους Σπανούλη - Πρίντεζη να υποστηρίζουν από τον πάγκο σε όλο το β’ μέρος, ο Ολυμπιακός έδειξε τι πραγματικά μπορεί να κάνει. Νίκολα Μίροτιτς και Μπράντον Ντέιβις ήταν οι κορυφαίοι των Καταλανών, που είχαν σε κακό βράδυ τον Νικ Καλάθη. Ο Ολυμπιακός του έκοψε τη δημιουργία, η Μπαρτσελόνα έκλεισε τον αγώνα με 13 ασίστ για 14 λάθη και κοιτάζει ήδη τον επόμενο αγώνα, όπως κάνουν και οι Πειραιώτες που θα αντιμετωπίσουν το βράδυ της Πέμπτης τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που ήταν φαντασμαγορικός. Προηγήθηκε με 4-18 και με 11-26, χάρη στους απίθανους Τζένκινς - Μάρτιν και την τρομερή οργάνωση του Σλούκα. Οι Καταλανοί ξεκίνησαν με 0/9 σουτ απέναντι στα 5/5 των ερυθρόλευκων, που πάντως έχασαν τη συνοχή τους μετά από τις πρώτες αλλαγές του Μπαρτζώκα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν λάθη και επιθετικά φάουλ, έτρεξαν ένα μικρό 6-0 με τον Μίροτιτς να ηγείται και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -9 (17-26) έχοντας 6/17 σουτ και μόλις δύο ασίστ.

Πολύ καλύτερη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Μπαρτσελόνα κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, ο Κούριτς βρήκε ανοιχτά σουτ και με 17 πόντους σε τέσσερα λεπτά έφερε το ματς στην κατοχή (34-37) καθώς ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ μόνο από ατομικές ενέργειες. Οταν οι γηπεδούχοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τρόπο να πετύχουν εύκολα καλάθια, με τον ΜακΚίσικ να κάνει το συνηθισμένο ξέσπασμά του όταν όλα έμοιαζαν να έχουν κολλήσει, για να γράψει το 43-49 προς το ημίχρονο (47-51) στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν 28/44 δίποντα και 12/20 τρίποντα, όχι όμως και αποτελεσματικότητα στις άμυνές τους.

Με Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Ελις στο παρκέ, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ πιο σκληρός αμυντικά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με ένα μικρό 0-4 πήγε στο 47-55 στο 23’, για να καλέσει timeout ο Γιασικεβίτσιους που έβλεπε τη Μπαρτσελόνα να μη σκοράρει, χωρίς αποτέλεσμα όμως για τους γηπεδούχους. Οι Πειραιώτες πήγαν στο +10 (50-60) με τον Σλούκα να παίρνει πλέον περισσότερες προσπάθειες, είδαν τον Παπανικολάου να βάζει τρίποντο για το 50-63 και τον Βεζένκοβ άλλο ένα για το 61-70 που έμοιαζε (και ήταν) με τεράστια ανάσα προς το τέλος του δεκαλέπτου.

Ενα κακό δίλεπτο στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έβαλε τον Ολυμπιακό σε μπελάδες, καθώς Ντέιβις και Μπολμάρο μείωσαν στους τρεις (71-74). Ο ΜακΚίσικ έβαλε τρίποντο για το 71-77 και έδωσε οξυγόνο στην ομάδα του, όμως στο 34’ αντί ο Σλούκας να κερδίσει φάουλ και βολές, χρεώθηκε με επιθετικό που έδωσε βολές στον Ντέιβις για το 75-77. Η Μπάρτσα ισοφάρισε με φόλοου του Μίροτιτς (77-77), όμως ο Σλούκας έφτιαξε δύο φάσεις για Μάρτιν και Χάρισον και οι ερυθρόλευκοι πήραν αντιαθλητικό για βολές του Χάρισον και τρίποντο του ΜακΚίσικ! Το 82-89 στο 38’ δεν μπορούσε να ανατραπεί, ακόμη κι όταν ο Καλάθης μείωσε στους τρεις (88-91) και δεν ανατράπηκε, για να κερδίσει αυτός που πραγματικά άξιζε να κερδίσει.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15, Χάνγκα 10 (1 τρ.), Μπολμάρο 6, Σμιτς 2, Οριόλα 2, Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 7 (1), Μαρτίνεθ 4, Κούριτς 9 (3), Μίροτιτς 16 (2), Καλάθης 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5, Σπανούλης 2, Σλούκας 15 (1), Μάρτιν 17, Βεζένκοβ 10 (1), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 8 (2), Ελις 4, ΜακΚίσικ 16 (3).