Δευτέρα, 8 Ιανουαρίου, 2024
![Καταστροφές στην πόλη του Πύργου μετά από ανεμοστρόβιλο, το βράδυ του Σαββάτου 6 Ιανουαρίου 2024. Οι άνεμοι ήταν τέτοιας έντασης, που αναποδογύρισαν έως και φορτηγό. Επιπλέον, έπεσαν δέντρα με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή κυκλοφορίας στους δρόμους Πύργου - Τρίπολης και Πύργου - Πατρών.
(ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ/ILIALIVE.GR/EUROKINISSI) ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΗΛΕΙΑΣ(ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ/ILIALIVE.GR/EUROKINISSI)](https://www.ekirikas.com/wp-content/uploads/2024/01/6076587-1568x1045.jpg)
ΠΥΡΓΟΣ. Ζημιές σε σπίτια και καταστήματα προκάλεσε το κύμα κακοκαιρίας που έπληξε την περιοχή του Πύργου, της Ηλείας. Οπως ανέφερε, μιλώντας στο «Αθηναϊκό – Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων», ο δήμαρχος Πύργου, Στάθης Καννής, «ένας ανεμοστρόβιλος, ο οποίος ‘κτύπησε’ το βράδυ του Σαββάτου, την ανατολική πλευρά της πόλης, στην περιοχή της οδού Αλφειού, προκάλεσε ζημιές σε επιχειρήσεις και σπίτια, καθώς έσπασαν υαλοπίνακες, ξηλώθηκαν στέγες και τέντες, ενώ αποκολλήθηκαν ακόμη και ηλιακοί θερμοσίφωνες».
Επίσης, όπως είπε ο δήμαρχος Πύργου, «λόγω των ισχυρών ανέμων καταγράφηκαν πολλές πτώσεις δέντρων, ενώ διακόπηκε η ηλεκτροδότηση σε σημεία της οδού Αλφειού». Σύμφωνα με τον Στάθη Καννή, «από νωρίς σήμερα το πρωί συνεργεία έχουν ήδη ξεκινήσει την καταγραφή των ζημιών».
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου