Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2018

Η Ρεάλ «άλωσε» την Ρώμη - Πρόκριση για τη Γιουνάιτεντ στο 91' - Δείτε όλα τα γκολ της βραδιάς

Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου, 2018Η Ρόμα στο πρώτο ημίχρονο έχασε τα… άχαστα και στο 47’ ο Μπέιλ έκανε το 0-1 μετά το αστείο λάθος της άμυνας, για να κλειδώσει το ματς ο Βάσκεθ στο 59’ - Ο Φελαϊνί λύτρωσε την Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις - Πεντάρα η Μπάγερν στην Μπενφίκα - Η Σαχτάρ στο 90’+3’ «σκότωσε» την Χόφενχαϊμ

Μια ακόμη μαγική βραδιά μας πρόσφερε το Champions League με φοβερές ανατροπές, συγκινήσεις και απίθανο φινάλε στα σημερινά παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής.

Στον όμιλο της ΑΕΚ, η Μπάγερν έκανε πάρτι με την Μπενφίκα την οποία και διέλυσε με το επιβλητικό 5-1 και πλέον θα παίξει την πρώτη θέση του ομίλου στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ.

Η Ρεάλ πέρασε πραγματικά δύσκολες στιγμές στο Ολίμπικο, Σικ και Ουντέρ έχασαν απίστευτες ευκαιρίες και στο Β’ ημίχρονο ήρθαν δύο γρήγορα γκολ από τους «μερένγκές» που της χάρισαν τη νίκη και την πρωτιά στον όμιλο.

Στο άλλο παιχνίδι του 7ου ομίλου η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε νωρίς, η Πλζεν έχασε πέναλτι, αλλά δεν το έβαλε κάτω και έκανε την ανατροπή που της δίνει το προβάδισμα για την 3η θέση.

Τα πιο συναρπαστικά ματς της βραδιάς ήταν αυτά του 6ου ομίλου τα οποία κρίθηκαν στο φινάλε. Στη Λιόν η τοπική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές με τα γκολ του Κορνέ, αλλά η Σίτι ισοφάρισε δύο φορές με το γκολ του Αγουέρο να έρχεται στο 83’ (ενώ το 2-1 είχε γίνει στο 81’).

Στην Γερμανία, η Σαχτάρ στο 14’ (Ισμαΐλι) και στο 15’ (Τάισον) έκανε το 0-2, αλλά η Χόφενχαϊμ ισοφάρισε σε 2-2 πριν κλείσει το ημίχρονο για να ακολουθήσει ένα απίστευτο δεύτερο 45λεπτο. Οι Γερμανοί έμειναν με 10 παίκτες στο 60’ λόγω αποβολής του Σάλαϊ, ωστόσο είχαν δοκάρι, χαμένες κλασικές ευκαιρίες και το πλήρωσαν καθώς ο Τάισον στο 90’+3’ έκανε το 2-3!

Στον 8ο όμιλο Γιουβέντους και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησαν με 1-0 Βαλένθια και Γιουνγκ Μπόις αντίστοιχα, αλλά πέρασαν δύσκολες στιγμές…

Ειδικά η Γιουνάιτεντ που ήταν και πάλι απογοητευτική, αλλά λυτρώθηκε στο 90’+1’ από τον Φελαΐνί με τον Μουρίνιο να ξεσπά στο καλάθι με τα νερά!

Ρόλο λυτρωτή στη Γιουβέντους έπαιξε ο Μάντζουκιτς που σκόραρε στις αρχές του Β’ ημιχρόνου από την ασίστ του Ρονάλντο.