Τρίτη 14 Μαρτίου 2023

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 81-73: Ήττα- σοκ για τους «πράσινους»

Τρίτη,14 Μαρτίου, 2023

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον κάκιστο Παναθηναϊκό στο «Παλατάκι» με 81-73, έχοντας για κορυφαίο τον Τζέιλεν Χαντς που «σκότωσε» τους «πράσινους» με 27 πόντους.

ΟΠΑΟΚ πήρε μια τεράστια νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας των «πρασίνων» με 81-73 για την 18η αγωνιστική της Basket League στην Πυλαία. Μεγάλη εμφάνιση από τον Τζέιλεν Χαντς που τελείωσε το ματς με 27 πόντους (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα).

Για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-2015, ο «Δικέφαλος» καταφέρνει να νικήσει τον Παναθηναϊκό. Τρίτη ήττα για το απογοητευτικό «τριφύλλι» στο φετινό πρωτάθλημα που την επόμενη εβδομάδα (19/03) θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Πολύ χαμηλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να έχουν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά με 7-2, «χτυπώντας» κυρίως κοντά στο καλάθι και με τον Φράνκε να έχει τα ηνία στο σκοράρισμα. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, πέρασε μπροστά με τον Καλαϊτζάκη (10-11), ο Πόλι έκανε το 13-11, αλλά οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 7-0 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου για το 13-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει 8 αναπάντητους πόντους και να παίρνει ξανά προβάδισμα με 3 (21-18). Ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα 9 πόντων και τη μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, εκμεταλλευόμενος τα αρκετά λάθη των γηπεδούχων, με τον Παπαγιάννη να κάνει το 31-40, 1.25″ πριν το ημίχρονο. Ο «καυτός» Χαντς ωστόσο αρχικά μείωσε σε 33-40 και στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου πέτυχε ένα δύσκολο τρίποντο, το 4ο προσωπικό, για το 38-40 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τσιακμάς σκόραρε δύο απανωτά τρίποντα και έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +8 (56-48) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε απάντηση, ο Μπέικον έβαλε μεγάλα σουτ για να τον κρατήσει στο ματς και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο στο φινάλε της περιόδου για να ισοφαρίσει σε 61-61.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο με το σκορ στο 64-66, ο τρομερός Χαντς, με γκολ-φάουλ, βολές κι ένα απίθανο τρίποντο με ταμπλό, σκόραρε 8 σερί πόντους για να βάλει τους Θεσσαλονικείς μπροστά με 6 (72-66). Ο Μπέικον απάντησε με τρίποντο, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχραιμία που έλειπε από τους παίκτες του Σερέλη και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, με τον Ρένφρο να διαμορφώνει το τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73