Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 82-72 της Άλμπα Βερολίνου για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου, 2022

Η ομάδα του Πειραιά επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Μακάμπι.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον 7 νίκες και 3 ήττες. Η γερμανική ομάδα έχει 3 νίκες και 7 ήττες.

Οι Γερμανοί μπήκαν φουριόζοι στον αγώνα και προηγήθηκαν με 7-10 με τον Κουμάντζε. Οι Πειραιώτες απάντησαν με μίνι σερί για το 11-10 με τον Βεζένκοφ. Οι φιλοξενούμενοι με έξι αναπάντητους πόντους προηγήθηκαν με 11-16 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-21 με τον Ολυμπιακό να μειώνει με δύο βολές του Σλούκα.

Η ομάδα του Ίσραελ Γκονσάλες έφτασε στο 18-23 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (25-26) με τον Μπόλομποϊ και στη συνέχεια έχτισε σερί για το 37-31 με τρίποντο του ίδιου παίκτη. Η Άλμπα προσπέρασε με 37-38 με τον Βέτσελ αλλά οι Πειραιώτες έφτασε στο 39-38 του ημιχρόνου με δύο βολές του Σλούκα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 46-38 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με τον ΜακΚίσικ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν και πάλι αντίδραση για το 46-44 με τον Σίκμα, με τον Σλούκα και τον Παπανικολάου να διατηρούν τη διαφορά. Ένα δίποντο του Παπανικολάου διαμόρφωσε το 61-57 με τον Λάμερς να μειώνει σε 61-59 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +5 (66-610 με τον Παπανικολάου. Οι Γερμανοί μείωσαν στους δύο πόντους (70-68) αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι (77-68) με πέντε διαδοχικούς πόντους από τον αρχηγό του. Η Άλμπα έκανε μία τελευταία προσπάθεια για να επανέλθει στο ματς (77-72) αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 82-72 στο τελευταίο λεπτό και σφράγισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Σλούκας 12 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά), Βεζένκοβ 24 (6/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς, ΜακΚίσικ 7 (3/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα