Καβάλα – Κόροιβος 72-74

Τρίτη, 12 Απριλίου, 2022

Με πρωταγωνιστές τους: Σαράντη Μαστρογιαννόπουλο (26π.) και Νίκο Παπαρέγκα (21π.), η Ηλειακή ομάδα έκανε το μεγαλύτερο βήμα έως τώρα για τα πλέι – οφ ανόδου!

Ακούστε το άρθρο

Μια τεράστια νίκη με σκορ 74 – 72, πέτυχε η ομάδα του Κοροίβου στην ΚΑΒΑΛΑ, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, για την 26η αγωνιστική της Α2 εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ, κάνοντας μεγάλο βήμα για μια θέση στα πλέι-οφ, κι ενώ απομένουν 4 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ένας πολύ καλά «διαβασμένος» ΚΟΡΟΙΒΟΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Οι παίκτες του coach Κ. Δελέγκου ακολουθώντας πιστά το πλάνο που δούλεψαν όλη την προηγούμενη βδομάδα, βγάζοντας ψυχή, ανταγωνιστικότητα, θέληση, πείσμα, έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Όλα τα παιδιά του ΚΟΡΟΙΒΟΥ έπαιξαν και για τον Σάκη Τάταρη που μια ενόχληση στο γόνατο δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί, μένοντας στον πάγκο. «Θηρίο στο κλουβί ο ψηλός» στον πάγκο.

Η ροή του αγώνα…

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κέρδιζε με 6 πόντους στο ημίχρονο (36-30) και με 5 στο 30’ (55-50), ενώ επτάμισι λεπτά πριν τη λήξη έφτασε και στο +10 (62-52). Η Καβάλα μείωσε στους 3 πόντους, 59-62 και 62-65 και ο Μαστρογιαννόπουλος με 2 εύστοχες βολές έκανε το 62-67, 3.22’ πριν το τέλος. Ζαρκαδούλας και ο Αμπατζάς με τρίποντο ισοφάρισαν 67-67, 1.33’ πριν το φινάλε. Ο Μιχαλούτσος με 1/2 βολές έκανε το 68-67 για τον Κόροιβο, ο Ράπτης στη συνέχεια αστόχησε και ο «Σάρας» με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 71-67, 39’’ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, στη ρουλέτα των βολών, ο Παπαρέγκας ήταν ψύχραιμος (3/4) και ο Κόροιβος πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με σκορ 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-36, 50-55, 72-74