Ψυχάρες στην Πόλη και… άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση για την Εθνική ομάδα. Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, η Ελλάδα που είχε σε μεγάλο βράδυ τους Αγραβάνη και Παπαγιάννη νίκησε με 76-67 την Τουρκία, κάνοντας το 2/2 κόντρα στους γείτονες μέσα σε τρεις μέρες.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανολόπουλου βρέθηκε στο +16 (46-62) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του ματς και έφυγε με σπουδαίο διπλό από το «Σινάν Ερντέν.

Απίθανη εμφάνιση από τον Δημήτρη Αγραβάνη που τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ 21 πόντους (προσωπικό ρεκόρ στην Εθνική) και 9 ριμπάουντ είχε ο επίσης εξαιρετικός Γιώργος Παπαγιάννης. Για τους Τούρκους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάρκιν με 16 πόντους και 15 είχε ο Μαχμούτογλου με 5/10 τρίποντα.

Η Εθνική δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι αφού δυσκολευόταν πολύ να βρει σκορ ενώ οι Τούρκοι έκαναν πάρτι κάτω από το καλάθι ανανεώνοντας συνεχώς επιθέσεις (10 επιθ. ριμπ. στο πρώτο ημίχρονο). Μετά το αρχικό 5-0 των γηπεδούχων η Ελλάδα άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο του Μωραϊτη (5-3, 3’). Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με +6 (13-7, 6’) χάρη σε τρίποντο του Μπιρσέν και κάπου εκεί «ξύπνησε» η Εθνική. Με πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη ισοφάρισε σε 13-13 και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με τρίποντο του Κουζέλογλου που έκανε το 15-17 στο τέλος της περιόδου.

Ένα 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφερε την Τουρκία στο 22-17 (13’), η Ελλάδα ισοφάρισε (22-22, 15’) με τρίποντο του Καλαϊτζάκη και πήρε προβάδισμα (29-30, 19’) με τον εξαιρετικό Παπαγιάννη λίγο πριν το ημίχρονο. Παπανικολάου και Αγραβάνης πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου και η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (33-36), χωρίς μάλιστα να έχει σε πολύ καλό βράδυ τα βαριά της χαρτιά σε αυτό το διάστημα.

Ο Μαχμούτογλου μπήκε φουριόζος στο τρίτο δεκάλεπτο και με μακρινά σουτ έφερε το ματς στην ισοπαλία (41-41, 22′). Με εξαιρετικές άμυνες και μεγάλα σουτ από τον Μωραΐτη, η Ελλάδα προηγήθηκε με +8 (41-49) στα μέσα του δεκαλέπτου και έφτασε και στο +10 (44-54) τρία λεπτά πριν τελειώσει η περίοδος. Ο Σλούκας συνδέθηκε με το καλάθι, έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στην Ελλάδα που τελείωσε το δεκάλεπτο στο +16 (46-62).

Εκεί μάλλον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίστεψε ότι το ματς τελείωσε. Τα πολλά λάθη και η ευστοχία των Τούρκων έφεραν ένα 14-0 στο ξεκίνημα, με τη διαφορά να πέφτει στο +2 (60-62, 35′). Η Εθνική απάντησε με ένα 5-0 για το 60-67 στο 36′, κράτησε το προβάδισμα άνετα μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη με το 76-67.