You can translate this blog in over 100 languages within a second! Go to the left up top where it says Select Language. Happy navigating. See you again..

Εορτάζουμε και Tιμούμε

Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019

Η ΑΕΚ κέρδισε το Διηπειρωτικό Κύπελλο μέσα στο Ρίο

Θρίαμβος
Μια παθιασμένη ΑΕΚ, καθοδηγούμενη από τον εκπληκτικό Τζόρνταν Θίοντορ (22 πόντοι, 5 ασίστ), επικράτησε της Φλαμένγκο με 86-70 και κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο! Εξαιρετικοί και οι Ματσιούλις (17π), Τζέιμς (12π, 7ρ.).
Η ΑΕΚ κέρδισε το Διηπειρωτικό Κύπελλο μέσα στο Ρίο | tanea.gr
Το κατάφερε και αυτό. Οπως ο Παναθηναϊκός το 1996 και ο Ολυμπιακός το 2013, έτσι και η ΑΕΚ το 2019 κατέκτησε την κορυφή του κόσμου! Η περσινή κάτοχος του FIBA Champions League νίκησε τη Φλαμένγκο με 86-70 στον τελικό του διηπειρωτικού Κυπέλλου και αγκάλιασε το παγκόσμιο τρόπαιο!
Η Ενωση έγραψε ιστορία και συνεχίζει σε ανοδικό ρυθμό να γιγαντώνεται μετά τα πέτρινα χρόνια της πτώσης στην Α2 και της απαξίωσης. Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι, ο οποίος 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κάλεσε τάιμ άουτ και μάζεψε τους παίκτες του για να αφιερώσουν όλοι μαζί την κούπα στον Ντράγκαν Σάκοτα, μετά τη Σαν Λορέντζο, συμπαρέσυρε και την ομάδα από την Βραζιλία και πλέον είναι στην κορυφή του κόσμου.
Ολα τα λεφτά για την ΑΕΚ, στον δρόμο για τον υγιεινό περίπατο επί της Φλαμένγκο, ο Τζόρνταν Θίοντορ με 22 πόντους, ενώ φοβεροί ήταν και οι Γιόνας Μασιούλις και Ντελρόι Τζέιμς.
Αργά και σταθερά μπροστά στο σκορ
Η ΑΕΚ είδε τη Φλαμένγκο να μπαίνει γερά στο ματς. Ο Θίοντορ μείωσε σε 6-7 με ντράιβ με την Ενωση να προσπαθεί να περάσει στο σκορ αλλά οι Βραζιλιάνοι έφτασαν το ματς στο 13-17. Μικρό ξέσπασμα της ΑΕΚ και το κάρφωμα του Χαντερ απέφερε το 18-17 με ένα λεπτό για το δεκάλεπτο, αλλά ο Βαρεζάο σκόραρε ένα ακόμα δίποντο (9 πόντους ήδη) για το 18-19.

Η ελληνική ομάδα πάντως μπήκε προηγούμενη στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς στη λήξη του πρώτου, ο Χαντερ ξανά πέτυχε το 20-19. Ο Σάκοτα μάλιστα της έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων με τρίποντο, με τον Τζέιμς να χτυπάει με τον ίδιο τρόπο και να γράφει το 26-19. Το σερί της Ενωσης έφτασε και μέχρι το 10-0, όμως η Φλαμένγκο αντέδρασε και μείωσε σε 28-23. Η ΑΕΚ κράτησε τη σοβαρότητά της και με το γκολ φάουλ του αμερικανού φόργουορντ/σέντερ πήγε το παιχνίδι στο 32-23.
Ο Βαρεζάο ήταν η αιτία του -5 (32-27) της Φλαμένγκο, όμως ο Μασιούλις σταμάτησε τις ορέξεις των Βραζιλιάνων και με τρίποντο έγραψε το 35-27. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια σκόραραν εκατέρωθεν, ο Μασιούλις βοήθησε στο σκορ και ο Θιοντορ με τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου έστειλε το ματς στο 42-33 και την ΑΕΚ στα αποδυτήρια με μια καλή διαφορά.
Μαγικός Θίοντορ και «σήκωσέ το»
Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα η Ενωση πέρασε ακόμα και με 14 πόντους τη Φλαμένγκο, η οποία όμως έδειξε και πάλι ότι έχει σφυγμό κάνοντας το 49-42. Ο Μασιούλις με τον 17ο πόντο του έγραψε το 52-42, ο Θίοντορ τον ακολούθησε για να μειώσει εκ νέου ο Μπάλντιν με τρίποντο (54-47).
Η ΑΕΚ πάντως έδειχνε πως έχει βρει τα πατήματά της και πάρα την επιμονή της ομάδας από την Βραζιλία, είχε τις πιθανότητες με το μέρος της για τη νίκη που θα την έφερνε στην κορυφή του κόσμου. Μέσω του σταρ της, Τζορνταν Θίοντορ, προηγήθηκε με 61-50 με τον Αμερικανό να σκοράρει και για το 63-53.
Το τελευταίο δεκάλεπτο του μεγάλου τελικού ξεκίνησε με το σκορ στο 63-55, με τον Λαρεντζάκη να ακολουθεί κατά πόδας τον συμπαίκτη του και να στέλνει το ματς στους 13.

Η Φλαμένγκο με σπασμωδικές κινήσεις προσπάθησε να πλησιάσει αλλά και πάλι ο Θίοντορ σε επίθεση και άμυνα διέλυε κάθε πλάνο των Βραζιλιάνων, κάνοντας το 75-59 και μετά το 77-59 με 4 λεπτά να απομένουν. Η Ενωση συνέχισε απτόητη, ο Λάρι σκόραρε δις για να εκτοξεύσει το σκορ στο 84-59, με τα επόμενα λεπτά να είναι διαδικαστικά και ουσιαστικά να περνούν αναίμακτα, όντας αιτία πανηγυρισμών για τον παγκόσμιο τίτλο.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 22-14, 21-22, 23-15
Διαιτητές: Βάσκεθ (Πουέρτο Ρίκο), Γουέλαντ (Καναδάς), Ρόσο (Γαλλία)
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος, Τζέιμς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 10 (1), Ματσιούλις 17 (3), Μωραΐτης, Γκρίφιν, Χάντερ 4, Σάκοτα 11 (2), Σαντ-Ρος 8, Θίοντορ 22 (3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος
ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (Κόντι): Κρεσέντι 2, Ντος Σάντος 5 (1), Μινέιρο 2, Νέσμπιτ 10, Ροσέτο 3 (1), Μπάλντιν 9 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Ολιβίνια 4, Ράμος 2, Μαρκίνιος 11, Βαρεζάο 21 (11 ριμπάουντ)