You can translate this blog in over 100 languages within a second! Go to the left up top where it says Select Language. Happy navigating. See you again..

Δευτέρα 13 Αυγούστου 2018

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2018 : Ο «γαλανόλευκος» απολογισμός

Δευτέρα, 13 Αυγούστου, 2018

Εξι μετάλλια για την ελληνική αποστολή
Ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (12/8) το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο με την ελληνική αποστολή να αποκτά ακόμη ένα μετάλλιο και να φτάνει στο σύνολο τα 6 (3 χρυσά, 2 αργυρά, 1 χάλκινο), ξεπερνώντας κάθε προσδοκία.
Η «βασίλισσα των αιθέρων» Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το χρυσό στο επί κοντώ, ο πρωτοεμφανιζόμενος Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την κορυφή στο μήκος, ενώ η Βούλα Παπαχρήστου θριάμβευσε στο τριπλούν.
Η Νικόλ Κυριακοπούλου έκανε το 1-2 με τη Στεφανίδου στο επί κοντώ κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ενώ στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και η Μαρία Μπελιμπασκάκη στα 400 μ.
Το «γλυκό» φινάλε για την Ελλάδα έγραψε ο 36 χρονος Δημήτρης Τσιάμης με το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν στην «εκπνοή» των αγώνων.
Την ελληνική αποστολή εκπροσώπησαν συνολικά 37 αθλητές και αθλήτριες, με 12 από αυτούς να φτάνουν στον τελικό των αγωνισμάτων τους. Ακόμα 14 αθλητές κατάφεραν να πετύχουν ατομικό ή φετινό ρεκόρ, σε μια προσπάθεια για να διακριθούν.
Με τα 6 μετάλλια που κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές η Ελλάδα κατετάγη πέμπτη μαζί με το Βέλγιο στον πίνακα των μεταλλίων, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του 2002 (4 χρυσά, 2 χάλκινα και 5η θέση).
Την πρώτη θέση κατέλαβε το Ηνωμένο Βασίλειο με 18 μετάλλια και 7 χρυσά, τη δεύτερη θέση η Πολωνία με 12 μετάλλια και 7 χρυσά, ενώ την τριάδα έκλεισε η διοργανώτρια Γερμανία με 19 μετάλλια 6 χρυσά εκ των οποίων χρυσά.