Δευτέρα 14 Μαΐου 2018

Μαύρη ημέρα για τον Αθλητισμό της Αμαλιάδας

Ο Κόροιβος υποβιβάστηκε με ήττα αυτοκτονία 82-85 από την ομάδα των Τρικάλων και έπεσε στη Β' κατηγορία μπάσκετ Ελλάδος.
Ο Αστέρας έσβησε αφού από ότι μαθαίνουμε ο αγώνας με τον Ηρόδοτο για την άνοδο στη Β' Εθνική ποδοσφαίρου σταμάτησε με το τέλος του Α' ημιχρονίου. Εάν είμαι με υπαιτιότητα του Αστέρα τότε good bye 2nd Division.
Το μόνο ευχάριστο είναι ότι το Σιμόπουλο ανέτρεψε το εις βάρος του αποτέλεσμα και κέρδισε στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα τον Ατρόμητο Καβασσίλων και έμεινε στην Α' Ηλείας στο ποδόσφαιρο

Ατρόμητος Καβασίλων – ΑΕ Πηνείας (Σιμόπουλο) 1-2: Ολοκλήρωσε τον άθλο και έμεινε στην Α1!

Αυτό που πριν λίγες εβδομάδες έμοιαζε αδύνατο κατάφερε η ΑΕ Πηνείας που πήρε τεράστιο διπλό με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή μέσα στα Καβάσιλα και παρέμεινε στην Α1 κατηγορία, ρίχνοντας τον Ατρόμητο στην Α2. Στα καθαρά αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα με τον Π. Κορκό για το 1-0 στο 30’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλασσόπουλου στο 38’ με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 83’ η Πηνεία πέτυχε το «χρυσό» γκολ της παραμονής με το σουτ Δ. Λιακόπουλου, με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος αφού στα εναπομείναντα λεπτά, η ΑΕΠ δεν μπόρεσε να πετύχει ένα τρίτο γκολ με Κουτσόπουλο και Παρασκευόπουλο ενώ από πλευράς Ατρομήτου ο Δημητρίου δε μπόρεσε να νικήσει τον Πολυζωγόπουλο και να ισοφαρίσει.
Oι συνθέσεις
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κολίντζας, Παπαδημητρόπουλος, Μαράτος, Καραβέλας, Δημητρίου, Κορισσιάνος, Π. Κορκός (66΄ Αζιζάι), Ν. Φριτζήλας (59΄Γαλιάτσος), Παπαδόπουλος, Σιδηρόπουλος, Φωτόπουλος
ΑΕ ΠΗΝΕΙΑΣ: Πολυζωγόπουλος, Αργυρόπουλος, Ψούρης, Βλασσόπουλος, Κανδυλιώτης, Λιακόπουλος Δ., Λιακόπουλος Κ., Μπλούφας, Παρασκευόπουλος, Χριστακόπουλος, Κουτσόπουλος