Πρώτο θέμα μας

Πρώτο μας θέμα

Read this blog: www.paneliakos.com in every language.

Click on the left where it says “Τranslate”, “Επιλογή γλώσσας”

Με ένα κλικ με το “ποντικάκι” και η ιστοσελίδα μας www.paneliakos.com μεταφράζετε σε όλες τις γλώσσες.

Αριστερά, που λέει Translate, Select Language και όλη η ιστοσελίδα μπορεί να διαβαστεί σε άλλες γλώσσες.

Τώρα μπορούν να διαβάζουν την ιστοσελίδα μας www.paneliakos.com και συγγενείς σας, φίλοι σας, που δεν ξέρουν καλά την Ελληνική.

------

Για περισσότερες ειδήσεις πήγαινε κάτω στο τέλος της σελίδας

και κάνε “κλικ” στο “Παλαιότερες αναρτήσεις”

Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2018

UEFA Nations League: στη 3η Κατηγορία η Ελλάδα, στον 2ο όμιλο της League 3

Από Πρωταθλητές Ευρώπης στη Γ' Κατηγορία.  Παίκτες και παράγοντες "της πλάκας"

UEFA Nations League: Η Ελλάδα στον 2ο όμιλο της League 3
Κυριακή, 28 Ιανουαρίου, 2018Στον 2ο όμιλο της League 3, μαζί με Ουγγαρία, Φινλανδία και Εσθονία, βρίσκεται η Ελλάδα, όπως προέκυψε από την κλήρωση της νέας διοργάνωσης εθνικών ομάδων, UEFA Nations League, που έγινε σήμερα στο Συνεδριακό Κέντρο SwissTech στη Λωζάνη.

Η Κύπρος, που είναι επίσης στην League 3, θα είναι στον 3ο όμιλο, μαζί με Σλοβενία, Νορβηγία και Βουλγαρία.

Στην League1, όπου συμμετέχουν οι πρώτες ομάδες της κατάταξης, ξεχωρίζει ο 1ος όμιλος, με αντιπάλους Γερμανία, Γαλλία και Ολλανδία.

Όπως έχει γίνει γνωστό, καθεμιά από τις ομοσπονδίες που θα συμμετάσχουν στη νέα διοργάνωση, έχει εγγυημένα έσοδα 5 εκατομμύρια ευρώ.

Το «Πρωτάθλημα των Εθνών» ή διαφορετικά UEFA National League, θα αρχίσει στις 6 Σεπτεμβρίου 2018, λίγο μετά το Μουντιάλ της Ρωσίας και θα ολοκληρωθεί τον Ιούνιο του 2019, όπως έκανε γνωστό και ο διευθυντής επικοινωνίας της UEFA, Πάμπλο Πίντο, εξηγώντας το σύστημα διεξαγωγής του νέου τουρνουά.

Οι 55 εθνικές ομάδες της Ευρώπης χωρίστηκαν σε τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας (1, 2, 3, 4), σύμφωνα με την κατάταξή τους στην UEFA, μετά την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2018 (δεν υπολογίστηκαν τα play-off), διατηρώντας σύστημα προβιβασμού και υποβιβασμού.

Οι όμιλοι που προέκυψαν στις τέσσερις League:

League 1: Γερμανία, Πορτογαλία, Βέλγιο, Ισπανία, Γαλλία, Αγγλία, Ελβετία, Ιταλία, Πολωνία, Ισλανδία, Κροατία, Ολλανδία.

  • 1ος όμιλος: Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία
  • 2ος όμιλος: Βέλγιο, Ελβετία, Ισλανδία
  • 3ος όμιλος: Πορτογαλία, Ιταλία, Πολωνία
  • 4ος όμιλος: Ισπανία, Αγγλία, Κροατία
Οι νικητές του κάθε ομίλου θα προκριθούν για την τελική φάση, τον Ιούνιο του 2019, με δύο ημιτελικούς, έναν αγώνα για τρίτη θέση και τον τελικό. Η χώρα που θα φιλοξενήσει την τελική φάση θα οριστεί από την Εκτελεστική Επιτροπή της UEFA τον Δεκέμβριο του 2018. Οι τέσσερις ομάδες που τελειώνουν στην τελευταία θέση θα υποβιβαστούν στον δεύτερο γκρουπ για την διοργάνωση του 2020.

League 2: Αυστρία, Ουαλία, Ρωσία, Σλοβακία, Σουηδία, Ουκρανία, Ιρλανδία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βόρεια Ιρλανδία, Δανία, Τσεχία, Τουρκία

  • 1ος όμιλος: Σλοβακία, Ουκρανία, Τσεχία
  • 2ος όμιλος: Ρωσία, Σουηδία, Τουρκία
  • 3ος όμιλος: Αυστρία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Β. Ιρλανδία
  • 4ος όμιλος: Ουαλία, Ιρλανδία, Δανία
Οι τέσσερις νικητές των ομίλων προβιβάζονται στην Α 'Κατηγορία, με τις τέσσερις τελευταίες, να υποβιβάζονται στο τρίτο γκρουπ, για την επόμενη διοργάνωση

League 3: ΕΛΛΑΔΑ, Σλοβενία, Σκωτία, Σερβία, Αλβανία, Νορβηγία, Μαυροβούνιο, Ισραήλ, Βουλγαρία, Φινλανδία, Κύπρο, Εσθονία, Ουγγαρία, Ρουμανία και Λιθουανία

  • 1ος όμιλος: Σκωτία, Αλβανία, Ισραήλ
  • 2ος όμιλος: Ουγγαρία, ΕΛΛΑΔΑ, Φινλανδία, Εσθονία
  • 3ος όμιλος: Σλοβενία, Νορβηγία, Βουλγαρία, Κύπρος
  • 4ος όμιλος: Ρουμανία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Λιθουανία
Οι τέσσερις νικητές των ομίλων προβιβάζονται στο δεύτερο γκρουπ, με τις τέσσερις τελευταίες, να πηγαίνουν στο τέταρτο, για την διοργάνωση του 2020.

League 4: Αζερμπαϊτζάν, ΠΓΔΜ, Λευκορωσία, Γεωργία, Αρμενία, Λετονία, Νήσοι Φερόε, Λουξεμβούργο, Καζακστάν, Μολδαβία, Λιχτενστάιν, Μάλτα, Ανδόρα, Κόσοβο, Σαν Μαρίνο, Γιβραλτάρ

  • 1ος όμιλος: Γεωργία, Λετονία, Καζακστάν, Ανδόρα
  • 2ος όμιλος: Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία, Σαν Μαρίνο
  • 3ος όμιλος: Αζερμπαιτζάν, Νησιά Φερόε, Μάλτα, Κόσοβο
  • 4ος όμιλος: ΠΓΔΜ, Αρμενία, Λιχτενστάιν, Γιβραλτάρ
Οι τέσσερις νικητές προβιβάζονται στον τρίτο γκρουπ για την έκδοση του 2020.

Να σημειωθεί ότι οι τέσσερις τελευταίες θέσεις για το EURO 2020 θα κριθούν μέσω play-off , ανάμεσα στις 16 νικήτριες των γκρουπ της UEFA National League. Κάθε όμιλος θα έχει την δική του πορεία, θα περιλαμβάνει δύο ημιτελικούς και ένα τελικό, όπου ο νικητής θα πάρει ένα εισιτήριο για το UEFA EURO 2020. Εάν έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή του από την προκριματική φάση, τότε στην θέση του πάει ο επόμενος του γκρουπ.

Οι αγωνιστικές:

  • 1η αγωνιστική: 6-8 Σεπτεμβρίου 2018
  • 2η αγωνιστική: 9-11 Σεπτεμβρίου 2018
  • 3η αγωνιστική: 11-13 Οκτωβρίου 2018
  • 4η αγωνιστική: 14-16 Οκτωβρίου 2018
  • 5η αγωνιστική: 15-17 Νοεμβρίου 2018
  • 6η αγωνιστική: 18-20 Νοεμβρίου 2018
  • Τελική φάση: 5-9 Ιουνίου 2019

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου