Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017

Κέρδισε η εθνική Ελλάδος την Πολωνία στο μπάσκετ, 95-77

Δηλαδή... "σκότωσε έναν πεθαμένο"

Μπράβο!!!  Άντε τώρα να τους δούμε και στο ΝΒΑ!!!

Μετά από 3 σερί ήττες η Εθνική νίκησε 95-77 την Πολωνία και πήρε την πρόκριση (φωτογραφία: Ευρωκίνηση).
Επιστροφή δεν θα υπήρχε σε περίπτωση ήττας, οι Ελληνες διεθνείς το γνώριζαν και δεν επέτρεψαν στους εαυτούς τους να μην αρπάξουν την τελευταία ευκαιρία για πρόκριση στους «16».   Μάλλον με λεφορείο θα επέστρεφαν από τη Φιλανδία (βλέπε ΠΑΟ από Κωνσταντινούπολη).  Οι Ελληνες διεθνείς ήταν αυτοί που έπρεπε στο κρίσιμο σημείο και πήραν το εισιτήριο για την Κωνσταντινούπολη και τη φάση των νοκ-άουτ. Η αρχή φυσικά θα γίνει το Σάββατο με το ματς απέναντι στους Λιθουανούς, οι οποίοι τερμάτισαν 1οι στον Β’ όμιλο.
Η Εθνική δεν… χάλασε την παράδοση με το κάκιστο ξεκίνημα στα παιχνίδια της. Η αμυντική προσήλωση απουσίαζε ξανά και παρά τα δύο γρήγορα σουτ του Σλούκα για το 8-4, οι Πολωνοί έφεραν άμεσα το ματς στα μέτρα τους στηριζόμενοι στους Κόζαρεκ και Κούλιγκ (14-20, στο 7’). Η ομάδα του Τέιλορ κατάφερε να φτάσει τους 29 πόντους μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, ενώ ο «Σλου» μείωσε σε 23-29. Σαφώς πιο συγκεντρωμένοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι Ελληνες διεθνείς και με γρήγορο 9-0 πέρασαν μπροστά με 32-29. O Παπανικολάου ήταν «ζεστός» και πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 37-31, ενώ ο Παππάς με δύσκολο μακρινό σουτ αύξησε κι άλλο την απόσταση (44-37, στο 18’). Με «γκολ-φάουλ» και… έκρηξη του Σλούκα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-43.
«Υπνωτισμένοι» ήταν οι διεθνείς μας στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα ο εξαιρετικός Κούλιγκ να ισοφαρίσει σε 51-51. Ο Κόζαρεκ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τέιλορ με τρίποντο (58-59, στο 25’), αλλά η Εθνική βρήκε λύσεις για το 62-59. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, το ματς κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και έκλεισε με σκορ 70-67. Ο Καλάθης πήρε την κατάσταση πάνω του και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το +6 (77-71, στο 33’). O Σλούκας προσέθεσε ένα ακόμη μακρινό σουτ για το 80-71, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με σκορ 80-73. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά για το 84-75 και ακολούθησε σημαντικό τρίποντο του Πρίντεζη που «κλείδωσε» το ματς. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε μέχρι το τελικό 95-77.
Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67, 95-77.
ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 24 (4), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 2, Θ. Αντετοκούνμπο.