Παρασκευή 19 Μαΐου 2017

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕ ΘΡΙΑΜΒΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΤΣΣΚΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ

Πως θάθελα να είχα και ένα και δύο και τρία και τέσσερα Πανευρωπαϊκά

Ο Ολυμπιακός με θρίαμβο επί της ΤΣΣΚΑ στον τελικό της Ευρωλίγκα
Ο Ολυμπιακός γκρέμισε από το θρόνο της την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ, τη νίκησε με 82-78 και προκρίθηκε στον τελικό του φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός είναι ομάδα που αρνείται να χάσει. Μάχεται μέχρι το τέλος. Το απέδειξε για ακόμα μία φορά στην Κωνσταντινούπολη, στο ίδιο μέρος που το 2012 κατέκτησε τον δεύτερο του ευρωπαϊκό τίτλο. Η ΤΣΣΚΑ το βίωσε αυτό για τέταρτη φορά σε τελική φάση της Ευρωλίγκα. Οι Ερυθρόλευκοι με νέα ανατροπή και «χτυπήματα» στα τελευταία λεπτά από τους Σπανούλη και Γκριν προκρίθηκαν στον τελικό και ετοιμάζονται την Κυριακή να διεκδικήσουν το τέταρτο τρόπαιο.

Τι κι αν ο Ολυμπιακός κυνηγούσε το σκορ επί 32 λεπτά! Στο τέλος όλοι έκαναν αυτό που έπρεπε: «Αυτός είναι ο χαρακτήρας της ομάδας», είπε στο τέλος ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Μετά από ένα άσχημο α' μέρος, με πολλά προβλήματα στην επίθεση για ένα 6λεπτο χαμένης αυτοσυγκέντρωσης στην άμυνα, ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο στην 3η περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο α' μέρος, είχε πολλά χαμένα ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια (5/13),  αλλά στο 3ο δεκάλεπτο οι επιθέσεις ήταν περισσότερο ορθολογικές. Η μπάλα κυκλοφορούσε καλύτερα  και τα σουτ άρχισαν να βρίσκουν στόχο, με μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Μάντζαρη.  Το τελικό χτύπημα ήταν στο τέλος. Ιδιαίτερα στο τελευταίο 5λεπτο, οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και παράλληλα δυναμώνοντας την άμυνα, δυσκόλευαν τις κινήσεις των παικτών της ΤΣΣΚΑ.

Οι Ελληνες παίκτες (Μάντζαρης, Παπανικολάου, Αγραβάνης, Πρίντεζης) κράτησαν τον Ολυμπιακό ζωντανό μέχρι το 32'  και μετά ανέλαβε δράση ο Σπανούλης με τον Γκριν. Ο Σπανούλης, που δεν είχε εύστοχο εντός παιδιάς σουτ (0/6) ως το 33' μέσα σε πέντε λεπτά σημείωσε τους εννιά από τους 12 πόντους της ομάδας του, βάζοντας τον Ολυμπιακό στο 38' μπροστά στο σκορ με 74-73. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν έχει χάσει ποτέ ημιτελικό Ευρωλίγκα (5/5)

Οσο για τον Γκριν σκόραρε στα 42'' με σουτ τριών πόντων για το 79-76. Μοιραίος παίκτης για την ΤΣΣΚΑ στη συνέχεια ο Τεόντοσιτς, καθώς έχασε βολή στα 38'' και αστόχησε σε τρίποντο στα 6''.

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με 11/35 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 18/23 βολές, 22-18 ρημπάουντ, 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 κοψίματα. Η ΤΣΣΚΑ είχε 16/38 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 28/34 βολές, 23-9 ρημπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-33, 64-60, 78-82.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (5/11δ,0/3τρ,6/6β) , Τεόντοσιτς 23 (2/5δ,4/8τρ,7/9β), Ογκάστιν 6, Φριτζόν, Τζάκσον 12 (1/3δ,2/2τρ,4/4β2), Βορόντσεβιτς 2, Χίγκινς 6, Κριάπα 3, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8 .

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (0/5δ,2/3τρ,2/2β), Μπιρτς 4, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (3/4δ,1/6τρ,5/6β, 6ασ), Αγραβάνης 8 (2/4τρ,7ρ), Μιλουτίνοβ 5, Πρίντεζης 14 (2/8δ,1/2τρ,7/8, 7ρ), Παπανικολάου 14 (4/7τρ,9ρ), Μάντζαρης 12 (4/9τρ,6ρ,3ασ)
Την Κυριακή ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να κερδίσει τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης για τέταρτη φορά.  Συγχαρητήρια από τη Βοστώνη