Κυριακή 5 Μαρτίου 2017

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Στεφανίδη στον κλειστό στίβο

Ασημένιος ο Φιλιππίδης!

«Χάλκινη» η Παπαχρήστου στο Ευρωπαϊκό κλειστού στίβου

Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, αφού με άλμα στα 4.85 πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του άλματος επί κοντώ.
Η Κατερίνα Στεφανίδη ήταν το φαβορί στο επί κοντώ γυναικών για το χρυσό μετάλλιο στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Βελιγραδίου και το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο. Η Ελληνίδα αθλήτρια μετά το ασημένιο μετάλλιο πριν από δύο χρόνια στην Πράγα έφθασε στην κορυφή και αυτής της διοργάνωσης.

-. Μίνα Νίκανεν (Φινλανδία) 4.55

Το είπε και το έκανε! Ο Κώστας Φιλιππίδης πήγε στο Βελιγράδι με σκοπό ένα μετάλλιο και τα κατάφερε παίρνοντας το ασημένιο.
Μία ακόμα σπουδαία επιτυχία για τον 30άχρονο αθλητή, ο οποίος βρέθηκε στην Σερβία για το 34ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου.
Μετά από σκληρή μάχη κόντρα στους Λίσεκ και Βογιεκόβσκι, ο Έλληνας αθλητής έκανε 5,85 μέτρα και κατέκτησ
Μετά από σκληρή μάχη κόντρα στους Λίσεκ και Βογιεκόβσκι, ο Έλληνας αθλητής έκανε 5,85 μέτρα και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, κάνοντας παράλληλα και πανελλήνιο ρεκόρ σε κλειστό στίβο.
Ας δούμε την κατάταξη:
1. Πιοτρ Λίσεκ (Πολωνία) 5.85μ.
2. Κώστας Φιλιππίδης (Ελλάδα) 5.85μ. (Νέο πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού στίβου)
3. Πάβελ Βογιεκόβσκι (Πολωνία) 5,85μ. (καλύτερη φετινή επίδοση)
4. Γιαν Κούντλιτσκα (Τσεχία) 5.80 (καλύτερη φετινή επίδοση)
5. Ράφαελ Χολτσντέπε (Γερμανία) 5.80μ. (καλύτερη φετινή επίδοση)
6. Αξέλ Σαπέλ (Γαλλία) 5.80μ. (ατομικό ρεκόρ)
7. Ιβάν Χόρβατ (Κροατία) 5,.75μ.
8. Μάρεκς Άρεντς (Λευκορωσία) 5.60 (καλύτερη φετινή επίδοση)ε το ασημένιο μετάλλιο, κάνοντας παράλληλα και πανελλήνιο ρεκόρ σε κλειστό στίβο.
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν κατά την 2η ημέρα του 34ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βελιγράδι και χάρισε στη χώρα μας το 28ο μετάλλιο στην ιστορία της διοργάνωσης.
Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι, στην 3η συμμετοχή της σε ευρωπαϊκό κλειστού, συμμετείχε για 2η φορά σε τελικό και κατάφερε με 14.24μ να πάρει την τρίτη θέση και να κατακτήσει το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση.
Νικήτρια ήταν η Γερμανίδα Κριστίν Γκίερις με 14.37μ στην μοναδική έγκυρη προσπάθειά της, επίδοση που αποτελεί κορυφαία εφετινή επίδοση στην Ευρώπη, ενώ το ασημένιο μετάλιο πήρε η Πορτογαλίδα Πατρίτσια Μαμονά με 14.32μ.
Τα άλματα της παπαχρήστου: 14.04μ, 14.20μ, 14.24μ, 14.17μ, Χ, Χ