Πρώτο θέμα μας

Πρώτο μας θέμα

Ζητούμε συνεργάτες

Η ιστοσελίδα μας ζητάει την συνεργασία σας, από όλο τον κόσμο.

Νέα από την Ελληνική παροικία αλλά και άρθρα που ενδιαφέρουν μπορείτε να τα στέλνεται στο paneliakos@aol.com

Μαζί με το γραπτό κείμενο μπορείτε να στέλνετε και φωτογραφικό υλικό από εκδηλώσεις που έγιναν, ακόμα, και ενημερωτικό υλικό από εκδηλώσεις που θα γίνουν.

Ενημέρωση για θέματα του Ελληνισμού έχουν την προτίμησή μας. Εάν έχετε νέα από την Κοινότητά σας, τον Σύλλογό σας, την Ομοσπονδία σας στείλτε τα με e-mail.

Όλες οι καταχωρήσεις είναι δωρεάν.

Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016

Το πανόραμα των τοπικών πρωταθλημάτων

Μόνο Νίκες Ο Πανηλειακός
Στη Πρώτη Τετράδα Το ΣΙΜΟΠΟΥΛΟ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
12η Αγωνιστική – Αποτελέσματα
ΑΠΟ Κουρτεσίου - Ενιπέας Λατζοΐου 1-1
Ηλειακός Βαρθολομιού - Αίας Γαστούνης 0-0
Προοδευτική Μανολάδας - Δόξα Ν. Μανολάδας 0-2
Ατρόμητος Καβασίλων - ΑΟ Χαβαρίου 0-1
Ολυμπιακός Σαβαλίων - Θύελλα Πύργου 0-0
Κένταυρος Μαγούλας - Νίκη Τραγανού 0-2
Πανηλειακός - Ξενοφών Κρεστένων 2-0
Αλφειός Επιταλίου - Εθνικός Αμπελοκάμπου 0-1
Κεραυνός Χειμαδιού- Ηλειακός Λεχαινών 2-0

Βαθμολογία(σε 12 αγώνες)
Πανηλειακός 36 36-4
Ξενοφών Κρεστένων 28 25-10
Δόξα Ν. Μανολάδας 26 22-6
Νίκη Τραγανού 26 24-10
Ηλειακός Λεχαινών 21 16-10
Ηλειακός Βαρθολομιού 17 17-22
Εθνικός Αμπελοκάμπου 16 19-26
Προοδευτική Μανολάδας 16 16-18
ΑΟ Χάβαρι 15 16-17
Ολυμπιακός Σαβαλίων 15 10-16
ΑΠΟ Κουρτεσίου 15 11-15
Ατρόμητος Καβασίλων 13 10-15
Κένταυρος Μαγούλας 13 18-19
Ενιπέας Λατζοΐου 13 14-18
Θύελλα Πύργου 13 11-16
Αλφειός Επιταλίου 10 7-13
Κεραυνός Χειμαδιού 7 10-26
Αίας Γαστούνης 1 7-28  

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΞΑΡΧΟΣ ΑΡΤΟΣ – ΚΑΦΕ
Tα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής και τα γκολ
Ολυμπιακός Ζαχάρως - Ολυμπιακός Πύργου: 2 – 2
(40΄και 89΄ Κουτσογιαννόπουλος – 15΄Κουβελιώτης, 60΄ Έλιοτ με πέναλτι)
Αθλητικός Όμιλος Αρετής - Πέλοψ Πύργου: 2 – 0
 (45 ΄Μεγαλακάκης, 60΄ Σταθόπουλος με πέναλτι)
Α.Ε. Πηνείας, ΣΙΜΟΠΟΥΛΟ – ΠΑΟ Κακοβάτου: 4 – 0
 (8΄Μίχα, 29΄Β. Παρασκευόπουλος, 40΄Αργυρόπουλος, 91΄Ρηγόπουλος)
Δόξα Ελαιώνα - Ολυμπιακός Μυρτιάς: 1 – 0
 (90΄ Γ. Νταρζάνος)
Νέος Κόροιβος Κατσαρού - Ολυμπιάδα Γουμέρου: 2 – 1
 (20΄ Χριστακόπουλος, 70΄ Αλεξόπουλος – 60΄ Τσίμπρης Β.)
Μυρσιναικός Μυρσίνης - Δάφνη Ανδραβίδας: 5 – 1
 (7΄και 70΄ Κουρλός , 41΄Μ. Μητρόπουλος, 43΄Νταλιπάι, 58΄Κοντάνας – 26΄ Βάσσος πέναλτι)
Λευκός Αστήρ Σκουροχωρίου - Αχιλλεύς Νεοχωρίου: 0 – 2
(Καλουτάς 70΄, Περικλέους 83΄) *Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι «έσπασαν»… πάλι τα δοκάρια , είχαν τρία!
Α.Ο. Μακρυσίων - ΑΟ Χελιδόνια: 1 – 0
 (95΄ Κηπουρός)

Η   βαθμολογία (Σε 12 αγώνες  )
Ολυμπιακός Πύργου        27 –9           29
Α.Ο. Μακρισίων               21 – 4         24
Ολυμπιακός Ζαχάρως       17 – 4         24
Α.Ε. Πηνείας                    17 –11         23
Λ. Αστήρ Σκουροχωρίου18 –16          20
Δάφνη Ανδραβίδας         19 -17           19
Αχιλλέας Νεοχωρίου        19 –12        19
Α.Ο. Χελιδόνια               25 –16          18
Ολυμπιάδα Γουμέρου        18 –20       16
ΠΑΟ Κακοβάτου              14 –28        16
----------------------------------------------------
Μυρσιναικός                    26 – 24        16
Δόξα Ελαιώνα                 21 –23          14
Ν. Κόροιβος Κατσαρού   12 –22         10
Πέλοπας Πύργου              14 –20         7
------------------------------------
Α. Ο. Αρετής                       8 –41        6
Ολυμπιακός Μυρτιάς        10 –25        5

Β’ κατηγορία – Ασφάλειες Αριστογείτων
                       1ος  όμιλος
 Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
Άφοβος Βροχίτσας -Ωλενιακός Ωλενας : 5 – 1
Α. Ο. Κουτσοχέρας – Πρόοδος Σαλμώνης:2 - 1
Α. Ο. Αγ. Γεωργίου - Διγενής Χαριάς : 1 – 6
Κεραυνός Βρίνας - Πέλοπας Πελοπίου: 0 – 1
Αργοναύτης Κατακόλου - Απόλλων Ν. Φιγαλείας: 1 – 3
ΡΕΠΟ: Ατρόμητος Βαρβάσαινας

Η βαθμολογία(Σε 10 αγώνες )
Πέλοπας Πελοπίου          31 - 7   24
-------------------------------------------
Διγενής Χαριάς            24 -12   22
Απόλλων Ν. Φιγαλείας      29-13    21
Άφοβος  Βροχίτσας        18 - 9    16
Ατρόμητος Βαρβάσαινας                    14 –   15          13
Κεραυνός Βρίνας          19 -12    12 
Αργοναύτης Κατακόλου     14 - 23   10
Α. Ο. Κουτσοχέρας                             12   -    20        9
Πρόοδος Σαλμώνης         10 - 15    9
-------------------------------------------
Ωλενιακός Ωλενας          13 -22   5
Α. Ο. Αγ. Γεωργίου                                6   -   33       1
*Ρεπό έχει κάνει ο Πέλοπας Πελοπίου ο Διγενής Χαριάς ο Άφοβος Βροχίτσας ο Α.Ο. Κουτσοχέρας ο Αργοναύτης Κατακόλου η Πρόοδος Σαλμώνης ο Ωλενιακός ο Α. Ο. Αγ, Γεωργίου και ο Κεραυνός Βρίνας !
*Από ένα ματς λιγότερο έχουν Πρόοδος Σαλμώνης, Άφοβος Βροχίτσας και Ατρόμητος Βαρβάσαινας !
                            2ος  όμιλος

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
 Πρίγκιπες Λεχαινών - Αε Κανουλίων Πύργου: Σήμερα στις 3.15  μ. μ. στο γήπεδο Κάστρου                   
Φίλιππος Ανδραβίδα - Απόλλων Γαστούνης: 0 – 2                 
Άρης Δήμητρας - Εθνικός Γερακίου:          0 – 6
Θύελλα Καρδαμά - Αστέρας Βάρδας: 2 – 0         
Α. Ο. Κάστρου - Πηνειακός Αμαλιάδας: Διεκόπη στο 56΄ λόγω κακοκαιρίας με σκορ 1 – 0 υπέρ του Α. Ο. Κάστρου!              
Αετός Αλποχωρίου - Λέοντες Αμαλιάδας: 4 – 2           
Η βαθμολογία(Σε 10 αγώνες  )
 Πηνειακός              23 -11  25
-----------------------------------------
Λέοντες Αμαλιάδας      22 -10  20
Εθνικός Γερακίου       24 - 13   20
Α.Ε. Κανουλίων         19 - 9  18
Α.Ο. Κάστρου           10 - 9    14
Πρίγκιπες Λεχαινών     15-16     12
Θύελλα Καρδαμά         13 -21  11
Βάρδα  2015            14 - 17   11
Φίλιππος Ανδραβίδας    13 - 15 11
Αετός Αλποχωρίου       19 - 16 9
-------------------------------------------
Απόλλων Γαστούνης      9 -18   8
Άρης Δήμητρας          5 - 31  0
*Άρης Δήμητρας, Α. Ο. Κάστρου έχουν ένα ματς λιγότερο!
* Πρίγκιπες Λεχαινών και Α. Ε. Κανουλίων παίζουν σήμερα, ενώ δεν υπολογίζεται και το διακοπέν ματς, Κάστρο - Πηνειακός που θα συνεχιστεί από το 56΄!  

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  -  COUNTERPAIN
Πρώτη νίκη για Θρίαμβο Πύργου!

Με τρία εξ αναβολής ματς και στους δύο ομίλου , συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας. Το πρόγραμμα της αγωνιστικής περιελάβανε τα εξής ματς :
                                1ος  όμιλος(6η αγωνιστική)
Α. Ο. Ανδρίτσαινας – Αγ. Δημ. Πουρναρίου : 1 – 1

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες)
Αμπελώνας       16-8                13
Ερμής Πλατάνου   25-4            12
Αναγέννηση Μακρισίων 12-9  10
Αλφειονίδα                 11-6       8
Αγ. Δημήτριος            8-  9       7
Αίολος Πύργου             4-10     5
Ανδρίτσαινα               3- 7         2
Ατρόμητος Λαστ.     2 -28        -2
  • Με αρνητική βαθμολογία έχουν ξεκινήσει (όπως γνωστοποίησε η Ένωση): ο Ερμής με -4 κι ο Ατρόμητος με -2
  • Από ένα ματς λιγότερο έχουν, Ν. Ατρόμητος Λαστείκων , Αίολος Πύργου.  Α. Ο. Ανδρίτσαινας και ο Αγ. Δημ. Πουρναρίου.
                               2ος  όμιλος (6η αγωνιστική)
Ε.Α.Π. Λεχαινών - Θρίαμβος Πύργου:  2 – 3
Δόξα Αγ. Μαύρας – Αετός Κέντρου: 0 – 8
Ρεπό ο Κένταυρος Σωστίου
Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες)
Κένταυρος Σωστίου       15-3        15
Αετός Κέντρου        19- 1              9
 Ίφιτος Καλυβίων      10- 6             7
Ήφαιστος Βουνάργου   6- 8           4
Ε.Α.Π. Λεχαινών         4-14           0
Δόξα Αγ. Μαύρας       5- 18        - 4
Θρίαμβος Πύργου      7 – 15       - 5

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου