Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016

Basket League: Κόροιβος - Δόξα Λευκάδας 74-71

Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΗΛΕΙΑΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ
Ο Κόροιβος πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην Basket League, επικρατώντας της Δόξας Λευκάδας με 74-71.
H ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος έπειτα από το αρχικό 0/3, ολοκληρώνοντας μια τεράστια ανατροπή και υποχρεώνοντας τη Δόξα Λευκάδας στην τρίτη σερί ήττα της στη regular season.
Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (8-8, στο 5') όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 9-0 προηγήθηκαν με το υπέρ τους 8-17 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με 18-27 στο 15' όμως γηπεδούχοι αντέδρασαν κι έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας στο ημίχρονο σε 32-35.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα ήταν μπροστά στο σκορ με 35-42 ενώ προηγήθηκε με +18  στο 31' (43-61)! Όλα έδειχναν ότι οι νεοφώτιστοι θα πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στην Basket League έπειτα από τον θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα όμως ο Κόροιβος έκανε ένα απίστευτο σερί 21-0 από το 33' ως το 39' κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με 74-71 αφού ο Ρόμπινσον επιχείρησε να σκοράρει από τα 9 μέτρα ωστόσο δεν τα κατάφερε...
Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-35, 43-59, 74-71.