Στις 19 Δεκεμβρίου η ιστοσελίδα μας συμπληρώνει 10 χρόνια. Κοντά ένα εκατομμύριο εξακόσιες χιλιάδες (1,600,000) έχουν μπει στην ιστοσελίδα μας.

Σας ευχαριστούμε για την συντροφιά σας και την συμπαράσταση. Τις ευχές σας και τα μηνύματα μπορείτε να τα στέλνετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση paneliakos@aol.com.

Μη ξεχνάτε, για παράπονα… η προθεσμία τελείωσε χθες.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ & ΕΥΤΥΧΕΣ ΤΟ 2020

Κυριακή, 29 Ιουνίου 2014

Η Βραζιλία επέζησε στο θρίλερ των πέναλτι επικρατώντας της Χιλής

Θρίλερ στο Μπέλο Οριζόντε, όπου η Βραζιλία προκρίθηκε στα πέναλτι στην προημιτελική φάση του Μουντιάλ. Το ματς με τη Χιλή για τη φάση των 16 τέλειωσε 1-1 και στην παράταση το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Στη διαδικασία των πέναλτι η Βραζιλία επικράτησε 3-2 και πήρε την πρόκριση.
Πρωταγωνιστής για τη Βραζιλία ο τερματοφύλακας Ζούλιο Σέζαρ, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι. Η ομάδα του Λουίς Σκολάρι κατάφερε λοιπόν έστω και δύσκολα να προκριθεί. Οσο για τη Χιλή, παραλίγο να «κλέψει» το ματς στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, όταν ο  Πινίγια σούταρε αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Ομως, και στο τελευταίο πέναλτι της Χιλής (Χάρα) η μπάλα επίσης προσέκρουσε στο δοκάρι!
Στο α' μέρος, το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις. Η Βραζιλία ξεκίνησε πιο επιθετικά και άνοιξε το σκορ στο 18', ουσιαστικά με αυτογκόλ του Χάρα. Η ΦΙΦΑ όμως έχει χρεώσει το γκολ στον Νταβίντ Λουίζ.
Η Χιλή ισοφάρισε με τον Σάντσες στο 32' ύστερα από λάθος του Χουλκ. Εως το τέλος του ημιχρόνου, η Βραζιλία είχε ακόμα τρεις καλές φάσεις με τους Νεϊμάρ (36'), Φρεντ (40') και Ντάνι Αλβες (42'). Η Χιλή είχε τη δική της ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Αρανγκίς.
Στο β' μέρος, η Χιλή ήταν καλύτερη, έχασε καλή ευκαιρία με τον Αρανγκίς στο 64' (απέκρουσε ο Ζούλιο Σέζαρ), ενώ η Βραζιλία είχε τρεις καλές φάσεις με τον Ζο (74΄, άουτ) και τους Νεϊμάρ, Χουλκ (81' και 83' αντίστοιχα, απέκρουσε ο Μπράβο).
Ετσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου κάθε ομάδα είχε μία καλή ευκαιρία. Στο 103' ο Μπράβο εξουδετέρωσε σουτ του Χουλκ και στο 120' η Χιλή είχε το δοκάρι με τον Πινίγια.