Κυριακή 26 Μαΐου 2013

ΑΘΛΗΤΙΚΑ, Κυριακή, 26 Μαϊου, 2013

Στη Super League οι Απόλλων, Εργοτέλης και Καλλονή
Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής και επέστρεψε στη Super League μετά από 13 ολόκληρα χρόνια. Τον ακολούθησαν ο Εργοτέλης χάρη στο 1-1 με την Νίκη και η Καλλονή, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Ολυμπιακό Βόλου και ανέβηκε στα μεγάλα σαλόνια για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ένταση και διακοπή σε Λέσβο και Καυτανζόγλειο.

Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-2
Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Απόλλωνα, αφού στο 8ο λεπτό ο Δημήτρης Γκούρτσας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Η Παναχαϊκή, πάντως, δεν κράτησε για αρκετή ώρα το προβάδισμα, καθώς ο Ηλίας Τσιλιγκίρης ισοφάρισε με μακρινό σουτ (στο 25') και ο Μιχάλης Μανιάς έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με πλασέ (στο 48'). Η άνοδος της "ελαφράς ταξιαρχίας" πιστοποιήθηκε όταν ο Δημήτρης Κοτταράς έκανε διαδοχικές αποκρούσεις σε σουτ των Σταύρου Βασιλαντωνόπουλου και Ατζεμάν Παμπόε στο 84'. Στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ηλίας Φυντάνης.

Νίκη Βόλου - Εργοτέλης 1-1
Ένα μόλις χρόνο κράτησε η αποχή του Εργοτέλη από τη Super League. Η κρητική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Νίκη Βόλου και κατέλαβε τη 2η θέση της βαθμολογίας. Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με σουτ-κεραυνό του Χάρη Παππά, εν συνεχεία όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 71ο λεπτό ο Μάρις Βερπακόφσκις εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Μανώλη Τζανακάκη για να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Η ειδική βαθμολογία των πλέι οφ
Ολυμπιακός Βόλου 1
Παναιτωλικός 1
Ηρακλής 1
Νίκη Βόλου 0

Καλλονή - Ολυμπιακός Βόλου 2-2
Η Καλλονή έγραψε την πιο χρυσή σελίδα της ιστορίας της, αφού έγινε η πρώτη ομάδα του βορειοανατολικού Αιγαίου που κερδίζει την άνοδο στη Super League. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει στα ουράνια τους 5.000 φίλους της. Ο Θανάσης Πινδώνης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 31', ενώ ο Στογιάνοφ ξανάδωσε το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους" με εκπληκτικό σουτ στο 67', όμως, ο Λεοζίνιο (στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος) και ο Ηλίας Κώτσιος (στο 83' με συρτό σουτ στην κίνηση), χάρισαν την άνοδο στους γηπεδούχους.

Ηρακλής - Παναιτωλικός 0-2
Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ανρί Καμαρά, ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-0 του Ηρακλή στον επεισοδιακό αγώνα του Καυτανζόγλειου. Ο Σενεγαλέζος άσος άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με σουτ που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Χουάντερσον και κλείδωσε τη νίκη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κεντάλ Ουκάρ (μούτζωσε το βοηθό στο 45') και του Μανώλη Στεφανάκου (στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους).
Από εκεί και πέρα ο Πανσερραϊκός νίκησε 3-1 τον Φωκικό, ισοβάθμησε με την Νίκη Βόλου, αλλά υστέρησε στην ισοβαθμία και έχασε το τρένο των πλέι οφ, ενώ ο Βύζας επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης Επανομής και παρέμεινε στη Football League. Αντίθετα ο Θρασύβουλος γεύθηκε το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού.

Σε ρυθμούς twitter

# H ένταση και οι διακοπές δεν έλειψαν από την πιο συναρπαστική αγωνιστική της εφετινής Football League. Στο Καυτανζόγλειο μετά την αποβολή του Κεντάλ Ουκάρ, οπαδοί εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και ο αγώνας διεκόπη για 17 λεπτά ύστερα από δύο αποβολές. Στην Καλλονή μετά το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού Βόλου, ο υπεύθυνος ασφαλείας των φιλοξενούμενων κατευθύνθηκε προς τον πάγκο των γηπεδούχων και επήλθε σύρραξη για αρκετά λεπτά.