Πέμπτη 28 Ιουνίου 2012

Στον τελικό του Euro η Ισπανία – κέρδισε στα πέναλτι την Πορτογαλία

Πέμπτη, 28 Ιουνίου, 2012

Η Ισπανία προκρίθηκε στον τελικό του EURO 2012, επικρατώντας 4-2 της Πορτογαλίας στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια και η παράταση του ημιτελικού που έγινε στο Ντόνετσκ, ολοκληρώθηκαν χωρίς τέρματα. Οι Πορτογάλοι στάθηκαν αρκετά καλά στα 90 λεπτά του αγώνα απέναντι στους Ισπανούς, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες και πατώντας πιο εύκολα στη μεγάλη περιοχή.
Στην παράταση, με την κούραση να έχει καταβάλει και τους 22 παίκτες, οι Ισπανοί είχαν ορισμένες ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς και να πάρουν την πρόκριση - μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ινιέστα σε τετ-α-τετ με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα, λίγο πριν ο διαιτητής σφυρίξει για τα πέναλτι.
Στον τελικό της Κυριακής η κάτοχος του τίτλου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία ή τη Γερμανία που τίθενται αντιμέτωπες απόψε στις 21:45.