Δευτέρα 28 Μαΐου 2012

Προβάδισμα του Ολυμπιακού για τον τίτλο στην καλαθοσφαίρηση

Δευτέρα, 28 Μαΐου, 2012

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό 84-72 στο ΣΕΦ, στον τρίτο τελικό και θέλει άλλη μία νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο στην Α1 μπάσκετ. Το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ.
Ο Ολυμπιακός έπαιξε κατα διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και με όπλο την άμυνα, παγίδευσε τον Παναθηναϊκό που δεν είχε τρόπους να αντιδράσει.
Κι όλα άρχισαν από το πρώτο ... τρίλεπτο, όταν ο Κέσελ είχε πετύχει τους δέκα από τους δώδεκα πόντους στο 12-3 του Ολυμπιακού, ο οποίος ξέφυγε περισσότερο στη συνέχεια (24-11 στο 8') . Οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν τη διαφορά στην δεύτερη περίοδο, φτάνοντας μάλιστα και το +20 (53-33) στα 55'' πριν από το τέλος του ημιχρόνου.
Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο βελτιώνοντας την άμυνα του και κατάφερε να μειώσει σε 55-47 στο 26' αφήνοντας τους Ερυθρόλευκους με 1/10 σουτ σε αυτό το διάστημα.
Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσαν τα σουτ τριών πόντων, αφού το 55-47 έγινε 66-49 με 3/3 τρίποντα από Παπανικολάου, Λο και Πρίντεζη.
Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά και στο +23 (78-55) στο 32' και στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα.

Τα δεκάλεπτα; 29-18, 53-35, 69-51, 84-72

Ολυμπιακός: Χάινς 6, Λο 9 (1), Αντιτς 7 (1), Σπανούλης 15 (1), Ντόρσεϊ 2 (9 ριμπάουντ – 8 επιθετικά), Κέσελ 10 (1), Γκετσεβίτσιους 6 (2), Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης 5 (1), Σλούκας 2.

Παναθηναϊκός: Μάριτς 3, Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 12, Λόγκαν 9 (1), Σάτο, Τσαρτσαρής 7 (1), Διαμαντίδης 12 (2), Βουγιούκας 3, Καλάθης 2, Σμιθ, Καϊμακόγλου 9 (1), Γιασικεβίτσιους 6.