Πέμπτη 26 Απριλίου 2012

Αποτελέσματα Β' & Γ Εθνικής Ποδόσφαιρο

Πέμπτη, 26 Απριλίου, 2012

Η Βέροια δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πλατανιά και με το άνετο 5-0 παρέμεινε στην κορυφή. Διπλό του Πανθρακικού, απώλεια της Καλλιθέας. Με χατ-τρικ του Φουρτάδο 3-0 η Παναχαϊκή την Επανομή.100ευρώ μπόνους!

Την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας έχασε ο Πλατανιάς, ο οποίος μετά την παρένθεση της περασμένης αγωνιστικής, επέστρεψε στις ήττες και τις άσχημες εμφανίσεις. Η Βέροια με εμφαντική εμφάνιση πήρε εύκολα το τρίποντο και συνεχίζει να απολαμβάνει την πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Από κοντά πάντα και ο Πανθρακικός, ο οποίος βρίσκεται στο -2. Οι "πράσινοι" με γκολ του Μπαλού στο 40ο λεπτό νίκησαν 1-0 τον Βύζαντα Μεγάρων και παρέμειναν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 57 βαθμούς.
Στο ντέρμπι στις Σέρρες, η Καλλιθέα αγκάλιασε τη νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό, αλλά στο 69ο λεπτό ο Μπανγκουρά έσωσε την παρτίδα για τους γηπεδούχους. Παρ' όλα αυτά η ομάδα του Νίκου Παντέλη έμεινε σε τροχιά πλέι οφ ούσα πλέον ισόβαθμη με την Παναχαϊκή στους 48 βαθμούς.
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εμίλιο Φουρτάδο που έκανε χατ τρικ, η Παναχαϊκή επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης Επανομής. Με τη συμπλήρωση 35 λεπτών παιχνιδιού, ο Πορτογάλος επιθετικός εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Γεωργίου και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα, διπλασίασε τα τέρματά του με νέο πλασέ, έπειτα από σέντρα του Ουαταρά.
Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο: με γκολ δηλαδή για την Παναχαϊκή. Έπειτα από ατομική προσπάθεια του Ντίνα, ο Φουρτάδο με δυνατό σουτ έκανε το 3-0 και "κλείδωσε" τη νίκη της ομάδας του.
Σημαντικές σημειώσεις:
* Η Παναχαϊκή ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -5 βαθμούς.
* Ο Εθνικός Αστέρας έχει -3 βαθμούς από τον αγώνα Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Επίσης έχει τρεις μηδενισμούς και έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.
* Ο Διαγόρας έχει έναν μηδενισμό και -2 βαθμούς, ενώ του ανακλήθηκε και το πιστοποιητικό συμμετοχής στο πρωτάθλημα.
* Πλατανιάς, ΑΕΛ Καλλονής, Πανθρακικός, Καλλιθέα, Θρασύβουλος, Αγροτικός Αστέρας, Φωκικός, Ηρακλής Ψαχνών, Πανσερραϊκός, Βύζας Μεγάρων και Βέροια έχουν ένα ματς λιγότερο (Δεν έγιναν τα παιχνίδια με τον Διαγόρα).
Βέροια-Πλατανιάς 5-0.
Αναγέννηση Γιαννιτσών-Εθνικός Αστέρας 3-0 (α.α.).
Διαγόρας-ΑΕΛ Ο αγώνας δεν διεξήχθη σύμφωνα με απόφαση της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού, η οποία ανακαλεί το πιστοποιητικό συμμετοχής της ΠΑΕ Διαγόρας